Jak zapobiegać plamom potu pod pachami?

Jak zapobiegać plamom potu pod pachami?

Wszyscy się pocimy. Niezależnie od tego, czy przyczyną jest wysoka temperatura, aktywność fizyczna, trema czy coś innego. Pocenie się ma za zadanie schłodzić nasze ciało, więc jest to normalne, że pocimy się pod pachami. Nie oznacza to jednak, że żółte plamy pod pachami lub zapach potu są pociągające lub pożądane. Zwłaszcza w sytuacjach towarzyskich, w których obawiasz się podnieść ręce i ujawnić plamy potu lub nieprzyjemny zapach.


Jeśli jesteś jedną z osób, które chcą uniknąć plam potu pod pachami, oto nasze porady, jak to zrobić. A jeśli się pojawią również doradzimy, jak usunąć te żółte plamy.


4 powody pojawienia się plam potu pod pachami

Całkowite unikanie pocenia się może być czasami dość kłopotliwe (o ile niemożliwe). Istnieje kilka czynników i nie wszystkie masz pod kontrolą. Gdy tylko poznasz niektóre przyczyny pocenia się pod pachami, łatwiej będzie Ci tego uniknąć.


Poniżej znajdują się cztery najczęstsze powody pojawiania się plamy potu pod pachami.


1. Naturalna produkcja potu: trema, stres i ogólnie wysoka produkcja potu są naturalnymi przyczynami pocenia się pod pachami, które tworzą plamy potu. Nasz stan psychiczny i fizyczny wpływa na produkcję potu, więc ilość wydzielanego potu różni się w zależności od danej osoby.


2. Aktywność fizyczna: być może doświadczyłaś przyspieszonego tętna, odczuwając jednocześnie pojawiający się pot. Dzieje się tak dlatego, że aktywność fizyczna podnosi temperaturę ciała, a ciało próbuje się je schłodzić, wytwarzając przy tym więcej potu.


3. Nieprawidłowy wybór materiałów: materiały, z których wykonane są Twoje ubrania, mają ogromne znaczenie. Niektóre materiały są bardziej oddychające niż inne i najlepiej wybierać materiały naturalne, takie jak bawełna i wełna. Materiały syntetyczne, takie jak poliester, zapobiegają wchłanianiu potu i dlatego pojawiają się plamy.


4. Wysokie temperatury: gdy jest gorąco i rośnie temperatura, również wzrasta temperatura. Oznacza to, że podczas chłodzenia ciała wzrasta produkcja potu. I może to z łatwością spowodować pojawienie się plam potu pod pachami.

Jak uniknąć plam potu pod pachami?

Przyczyny pojawienia się plam potu mogą być różne, dlatego istnieją również różne sposoby ich uniknięcia. Niezależnie od przyczyny, dobrym pomysłem jest rozważenie następujących kwestii:


  • Używanie dezodorantu i antyperspirantu
  • Unikaj pomijania prania
  • Wybór materiałów i dopasowanie

Używanie dezodorantu i antyperspirantu

Być może dezodorant lub antyperspirant byłby dobrym rozwiązaniem do walki z plamami potu. Ale byłaby to prawda tylko wtedy, gdy używasz odpowiedniego dezodorantu lub antyperspirantu. W przeciwnym razie może to mieć odwrotny skutek, powodując żółte plamy pod pachami.


Oczywiście możesz użyć dezodorantu lub antyperspirantu, ale pamiętaj, aby wybrać taki, który nie zawiera aluminium. To reakcja chemiczna między solami glinu, która powoduje pojawienie się żółtych plam pod pachami.


Miej również na uwadze, że jest różnica między dezodorantem a antyperspirantem. Dezodorant działa jako środek bakteriobójczy i zazwyczaj używa substancji zapachowych, aby wyeliminować nieprzyjemny zapach. Natomiast antyperspirant tworzy osłonę na skórze, która zapobiega pojawienie się potu.


Unikaj pomijania prania

Pominięcie prania może być kuszące, jeśli wiesz, że już wkrótce ponownie użyjesz tych ubrań. Nie jest to jednak zalecane. Im częściej pomijasz pranie, tym trudniej jest usunąć zarówno zapach potu, jak i żółte plamy z tkaniny. Dlatego pamiętaj, aby prać ubranie po każdym użyciu.


Wybór materiałów i dopasowanie

Wybór ubioru również odgrywa ważną rolę w unikaniu plam potu pod pachami. Zalecamy wybór topów wykonanych z naturalnych materiałów, takich jak bawełna, len, wiskoza itp. Materiały te pozwalają skórze oddychać i wchłaniają pot.


CZYTAJ WIĘCEJ: lniane sukienki i materiał


Z drugiej strony unikaj materiałów syntetycznych, takich jak poliester, akryl itp. Nie pozwalają skórze oddychać i nie wchłaniają potu. W skrócie, powodują niepożądane skutki.


Oprócz materiałów, dobrym pomysłem może być również zastanowienie się nad wyborem kroju, jeśli masz problemy z potem pod pachami. Jeśli ubranie jest zbyt ciasne, tym większe ryzyko wystąpienia plam potu. Zamiast tego wybierz luźny krój, aby uzyskać lepszą cyrkulację powietrza, która zapewni mniejsze wydzielanie potu. Możesz również wybrać topy z krótkimi rękawami lub topy bez rękawów.

Jak pozbyć się plam potu i przebarwień?

Żółte plamy pod pachami są niepożądane i trudne do usunięcia. Dlatego doradzamy, jak zapobiegać i usunąć uporczywe plamy, jeśli już pojawią się na ubraniach.


Zapobiegaj żółtym plamom na białej odzieży

Jeśli chcesz uniknąć plam potu na swoich ubraniach, to jest na to kilka sposobów. Możesz wybrać odzież z membraną blokującą pot, która zapobiega wnikaniu potu przez zewnętrzną warstwę materiału.


Antyperspirant może być również przydatny w unikaniu plam potu, ale tylko wtedy, gdy dobierzesz właściwy, jak wspomniano powyżej. Wybierz taki, który nie zawiera zbyt wielu chemikaliów, ponieważ to one powodują żółte plamy po kontakcie z bakteriami z Twojej skóry lub odzieży. Przed nałożeniem dezodorantu upewnij się również, że skóra jest całkowicie sucha, aby uniknąć pozostałości, które mogą powodować plamy.


Usuń zapach potu i żółte plamy potu

Pierwszą poradą będzie jak najszybsze usunięcie plam z odzieży. Im więcej upłynie czasu od pojawienia się plam lub zapachu potu, tym trudniejsze staje się ich usunięcie.


Istnieją różne metody usuwania plam i nieprzyjemnych zapachów. Niezależnie od zastosowanych metod istnieje ryzyko nieznacznego uszkodzenia tkaniny, dlatego należy zachować ostrożność.


Czasami wystarczy wyprać ubranie dobrym i skutecznym środkiem piorącym. Innym razem może być konieczne nałożenie odplamiacza na dotknięte obszary i namoczenie odzieży na 10 minut przed normalnym praniem. W przypadku bardziej uporczywych plam możesz również dodać do pralki odplamiacz wraz ze zwykłym detergentem.


Jeśli wolisz tradycyjne środki zaradcze, możesz użyć sody oczyszczonej lub octu. Wymieszaj 3 porcje octu z 10 porcjami wody i mocz w tym ubranie przez kilka godzin lub przez noc. Następnie wyżymaj i wypłucz ubranie przed praniem, tak jak to zwykle robisz. W razie potrzeby powtórz ten proces.


Możesz również zrobić pastę z sody oczyszczonej, mieszając ją z odrobiną wody, aż osiągnie konsystencję nadającą się do rozsmarowywania. Następnie zwilż ubranie i nałóż pastę na obszary podatne na pocenie. W razie potrzeby możesz lekko wyszorować tkaninę. Pozostaw na kilka godzin, a następnie spłucz pastę i wypierz ubranie, tak jak zwykle to robisz.


Co użyć zamiast dezodorantu?

Jeśli nie chcesz używać dezodorantu, jest kilka innych rzeczy, które mogą pomóc w zapobiegnięciu się pojawienia plam potu pod pachami. Możesz wybrać ubrania ze wzorami, nosić podkoszulek pod topem lub upewnić się, że masz ze sobą ubrania na zmianę. Są to proste sztuczki, które mogą mieć duże znaczenie.

Radzenie sobie z plamami potu

Ślady potu lub żółte plamy na ubraniach nigdy nie są przyjemne, ale jest kilka rzeczy, które mogą pomóc rozwiązać te problemy. Możesz wiele zyskać, używając odpowiedniego dezodorantu lub antyperspirantu, a także wybierając odpowiedni materiał i odpowiednio często piorąc swoje ubrania. A jeśli pojawiają się żółte plamy na ubraniach, to detergent do prania, odplamiacz, ocet i soda oczyszczona mogą pomóc je usunąć.


Jeśli różne metody nie złagodzą problemów z poceniem się lub jeśli problem jest na tyle poważny, że wpływa na Twoje relacje towarzyskie, możesz skonsultować się z lekarzem. Lekarz może zapewnić alternatywne metody leczenia i pomoc.