Poradnik: Jak dobrać biustonosz?

Poradnik: Jak dobrać biustonosz?

Wiele kobiet nosi biustonosz prawie codziennie i przez kilka godzin. Dlatego ważne jest, aby dobrze pasował i był wygodny. Gdy jest dobrze dopasowany, czujesz się tak, jakbyś nic na sobie nie miała. Jeśli natomiast jest źle dobrany, może powodować dyskomfort w postaci zaczerwienienia i bólu. Głównym celem stanika jest zapewnienie wsparcia piersiom, ale może to zrobić tylko wtedy, gdy będzie dobrze dopasowany.Jest kilka dobrych powodów, aby sprawdzić, czy biustonosz jest odpowiednio dopasowany, a także kilka cech, na które powinnaś zwrócić uwagę podczas noszenia go. Doradzimy ci, co możesz zrobić, aby mieć pewność, że stanik leży tak, jak powinien. Poznasz także 9 oznak, które świadczą o tym, że nie jest prawidłowo dopasowany.


Sprawdź swój rozmiar stanika

Najważniejszą rzeczą jest sprawdzenie, że nosisz odpowiedni rozmiar biustonosza. Jednak samodzielne znalezienie odpowiedniego rozmiaru może być trudne. Najlepszym sposobem na znalezienie właściwego rozmiaru jest wykonanie profesjonalnego pomiaru.


Jeśli chcesz samodzielnie sprawdzić swój rozmiar stanika, możesz wziąć miarkę i zmierzyć się tuż pod biustem i w jego najszerszej części. Następnie użyj tabeli rozmiarów, aby porównać dwa wymiary i poznać swój rozmiar. W naszym przewodniku po stanikach możesz wprowadzić swoje wymiary, obliczyć swój rozmiar i zobaczyć tabelę rozmiarów. Tam również dowiesz się więcej o tym procesie.


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jaki rodzaj biustonosza wybrać?


Jak dobrać odpowiedni biustonosz?

Niezależnie od tego, czy szukasz najlepszego stanika dla dużych piersi, czy też optymalnego dla małych, powinnaś wziąć pod uwagę te same cechy. Podczas noszenia stanika należy zwrócić uwagę na pięć aspektów.

1. Rozmiar paska

Pasek twojego stanika nie powinien być ani zbyt luźny, ani zbyt ciasny. Biustonosz powinien dobrze przylegać i nie być zbyt ciasny. Jeśli pasek będzie zbyt krótki, stanik będzie uwierał i pozostawiał ślady, podczas gdy zbyt długi spowoduje, że biustonosz będzie się podwijał. Żadna z tych sytuacji nie zapewnia odpowiedniego podparcia biustu. Podczas noszenia stanika pasek powinien leżeć na ciele w poziomie i powinnaś być w stanie odciągnąć go na kilka centymetrów od ciała. Jeśli pasek jest tylko o kilka centymetrów za krótki, możesz spróbować użyć przedłużacza stanika i sprawdzić, czy to pomoże.

2. Rozmiar miseczki

Podobnie jak w przypadku rozmiaru paska, miseczka nie powinna być ani za duża, ani za mała. Jeśli miseczka odchyla się i możesz do niej zajrzeć, powinnaś użyć mniejszego rozmiaru. Jeśli natomiast miseczka nie zakrywa piersi lub pierś wylewa się z niej, powinnaś zwiększyć rozmiar. Pamiętaj, że miseczka powinna leżeć gładko i zakrywać całą pierś.

3. Fiszbiny

Jeśli Twój stanik ma fiszbiny, powinny one przylegać płasko do ciała. Fiszbiny powinny jednocześni przylegać do ciała pod każdą piersią i po jej bokach. Jeśli tak nie jest lub jeśli fiszbiny uwierają i sprawiają wrażenie niekomfortowych, wypróbuj inny rozmiar lub krój.

4. Zapięcie

Większość biustonoszy posiada regulowane zapięcie. Twoje ciało może się nieco zmienić z czasem, a stanik może być wykonany z rozciągliwego materiału. W takich przypadkach wygodne jest regulowane zapięcie, dzięki któremu nadal możesz mieć wygodny i dobrze podtrzymujący biustonosz. W przypadku wielu biustonoszy zapięcie znajduje się z tyłu, podczas gdy inne mają je z przodu. To kwestia preferencji. Najważniejsze jest korzystanie z regulowanego zapięcia, aby pasek stanika był odpowiednio dopasowany.

5. Ramiączka

Dobrym pomysłem jest wybór biustonosza z regulowanymi ramiączkami. Dzięki temu masz większe szanse, że stanik będzie dobrze podtrzymywał piersi. Jeśli paski będą zbyt luźne, zsuną się w dół i nie zapewnią podtrzymania. Z kolei zbyt ciasne paski będą wbijały się w ramiona i spowodują, że stanik będzie się podciągał z tyłu. Najlepiej byłoby, gdybyś była w stanie zmieścić pod ramiączkiem jeden lub dwa palce. Jeśli potrzebujesz najlepszego stanika na duży biust, możesz poszukać modeli z bardzo szerokimi lub usztywnianymi ramiączkami.

9 oznak, że stanik jest nieprawidłowo dopasowany

Może być wiele powodów, dla których Twój biustonosz jest źle dopasowany, ale jeśli nie masz pewności, czy leży tak, jak powinien, oto dziewięć oznak wskazujących, że jest źle dopasowany. Może to być spowodowane niewłaściwym rozmiarem lub nieodpowiednim dopasowaniem. Oprócz poczucia dyskomfortu noszenie nieodpowiedniego stanika może również powodować bóle pleców i podrażnienie skóry. Zwróć więc uwagę na te oznaki.


1. Piersi są do siebie przyciśnięte: jeśli fiszbiny nie oddzielają piersi lub biustonosz przylega do piersi i ściska je, może to oznaczać, że potrzebujesz większej miseczki.


2. Marszczące się lub odstające miseczki: w miseczce nie powinno być żadnych zmarszczek ani szczelin – ani u góry, ani u dołu. Wskazuje to, że miseczka jest zbyt duża. Często zdarza się, że jedna pierś jest nieco większa lub mniejsza od drugiej, ale jeśli tak jest w przypadku obu piersi, powinnaś zmienić rozmiar miseczki.


3. „Podwójne” piersi: jeśli krawędź miseczki wcina się w pierś, tworząc wybrzuszenie na każdej piersi, rozmiar miseczki jest prawdopodobnie zbyt mały. Miseczka powinna zakrywać całą pierś, a jeśli tak nie jest, możesz zauważyć kilka dodatkowych wypukłości na piersiach podczas noszenia obcisłych ubrań.


4. Luźny pasek pod biustem: jeśli pasek stanika jest luźny, a piersi mogą być nawet widoczne poniżej miseczki, oznacza to, że pasek jest zbyt długi. Dostosowanie zapięcia może pomóc – w przeciwnym razie wypróbuj mniejszy obwód paska i być może większy rozmiar miseczki.


5. Czerwone ślady pod biustem: jeśli po całym dniu noszenia stanika zauważysz czerwone ślady, prawdopodobnie pasek jest za krótki. Zalecamy wybranie większego rozmiaru lub użycie przedłużacza stanika.


6. Boczne wybrzuszenia: jeśli skóra wystaje po bokach lub jeśli fiszbiny odstają po bokach, może to oznaczać, że rozmiar miseczki jest zbyt mały. Miseczka powinna zakrywać całą pierś, aby zapewnić jak najlepszy komfort i wsparcie. Wypróbuj większy rozmiar miseczki.


7. Biustonosz przesuwa się w górę pleców: jeśli pasek biustonosza przesuwa się zbyt wysoko w górę pleców, oznacza to, że jest zbyt długi, a ramiączka są zbyt mocno napięte. Biustonosz powinien leżeć poziomo wokół ciała, a jeśli tak nie jest, dobrym pomysłem może być wypróbowanie większego rozmiaru paska.


8. Zagięcie materiału na biuście: jeśli rozmiar miseczki jest zbyt duży, a piersi nie wypełniają całkowicie miseczki, może pojawić się zagięcie materiału na piersiach. W takim przypadku powinnaś wypróbować mniejszy rozmiar miseczki.


9. Środkowa część biustonosza nie dotyka mostka: Jeśli środkowa część stanika nie dotyka mostka, a zamiast tego znajduje się na górze piersi, tworząc szczelinę pośrodku, oznacza to, że rozmiar miseczki jest za mały. Potrzebujesz większego rozmiaru miseczki i być może mniejszego rozmiaru paska.


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak prać stanik