Wskazówki dotyczące prania swetrów

Wskazówki dotyczące prania swetrów

Większość z nas ma w swojej garderobie jakąś dzianinę. Wełniany sweter, parę spodni z dzianiny, a może kardigan zrobiony na drutach. Swetry mogą być jednocześnie praktyczne i stylowe. W zależności od materiału, koloru i fasonu możesz nosić swetry o każdej porze roku.


Ale swetry są również często delikatne, ponieważ zwykle są wykonane z naturalnych materiałów. Oznacza to, że musisz dbać o swoje swetry. Zwłaszcza, gdy trzeba je wyprać i wysuszyć. Pokażemy ci, jak najlepiej pielęgnować swetry podczas prania i suszenia.


Jak prać ubrania z dzianiny?

Bez względu na to, z jakiego materiału jest wykonany Twój sweter, istnieją 3 wskazówki, o których warto pamiętać podczas jego prania. Poniżej omówimy dokładniej każdą z nich.


1. Sprawdź instrukcje dotyczące prania

2. Pierz w niskich temperaturach

3. Użyj delikatnego mydła, na przykład specjalnego mydła do wełny


1. Sprawdź instrukcje dotyczące prania

Instrukcje dotyczące prania są zawsze dobrym punktem wyjścia. Wtedy możesz dokładnie zobaczyć, jak prać tę konkretną część garderoby. W zależności od materiału, z którego wykonana jest dzianina, a także od tego, czy ma guziki, wykończenia lub inne naszycia, może to mieć wpływ na sposób obchodzenia się z nią.


Niektóre swetry należy prać tylko chemicznie lub ręcznie, podczas gdy inne można łatwo prać w pralce. Jeśli pierzesz sweter w pralce, pamiętaj tylko, aby użyć programu delikatnego. Większość pralek ma delikatny program prania z niską temperaturą i wolnymi obrotami. Należy unikać zbytniego wirowania swetrów.


Jeśli chcesz prać swetry wykonane samodzielnie, prawdopodobnie nie masz dla nich instrukcji dotyczących prania. Jeśli nie masz pewności, jak Twój sweter zareaguje na pranie, możesz zacząć od wyprania elementu testowego. Wtedy nie musisz ryzykować z prawdziwymi ubraniami.


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: co oznaczają symbole prania na ubraniach?


2. Pranie w niskich temperaturach

Większość swetrów nie powinna być prana w temperaturze wyższej niż 30 stopni Celsjusza – maks. 40 stopni Celsjusza. Bez względu na to, jak je pierzesz. Jeśli na ubrania nie dostały się szkodliwe bakterie, nie ma potrzeby prania ich w wyższych temperaturach.


Pranie w niskich temperaturach jest dobre dla Twoich ubrań i środowiska. Jeśli pierzesz w zimnej wodzie w temperaturze poniżej 30 stopni, pamiętaj tylko, że potrzebny jest specjalny detergent, aby Twoje ubrania były odpowiednio czyste.


3. Użyj łagodnego mydła

Niezależnie od tego, czy dzianina jest wykonana z bawełny, wełny czy innego materiału, do prania dzianin zaleca się stosowanie specjalnego mydła. Zwykły detergent nie jest dobry dla swetrów, ponieważ grozi uszkodzeniem naturalnych włókien materiału. Dlatego zawsze używaj na przykład delikatnego mydła do wełny.


Z tego samego powodu należy zawsze unikać odplamiaczy. Jest to ostry środek, którego dzianiny nie tolerują. Ponadto, dzianina „nie lubi” pocierania, co często stanowi sposób usuwania plam. Zamiast tego użyj łagodnego detergentu.

“ Aby zmniejszyć potrzebę prania, możesz użyć dodatkowej warstwy ubrania pod swetrem

Jak prać ręcznie swetry?

Jeśli chcesz prać swetry ręcznie, możesz wykonać następujące czynności:


1. Napełnij wannę lub umywalkę letnią wodą

2. Dodaj delikatne mydło np. do wełny i delikatnie wypierz ubranie

3. Pozostaw na 5-10 minut

4. Delikatnie spłucz mydło w czystej, letniej wodzie

5. Ściskaj i wypychaj wodę – nie wykręcaj!


Swetry powinny być prane jak najmniej, ale jeśli pranie jest nieuniknione, najbezpieczniej jest zrobić to ręcznie – zwłaszcza jeśli nie masz pewności, czy odzież wytrzyma pranie w pralce.


Aby zmniejszyć potrzebę prania, możesz użyć dodatkowej warstwy pod sweter. Na przykład, jeśli masz bluzkę z dzianiny, możesz założyć pod nią koszulkę. W ten sposób możesz dłużej używać dzianiny.


Specjalnie do prania swetrów wełnianych

Wełna jest jednym z naturalnych materiałów, którego nie należy zbyt często prać. W rzeczywistości często mówi się, że wełna jest samoczyszcząca, ponieważ zawiera naturalną lanolinę z tłuszczu, która zmniejsza nieprzyjemny zapach i działa jako środek przeciwbakteryjny. Dlatego, jeśli masz kilka swetrów wełnianych, często wystarczy wywietrzyć je na zewnątrz przez kilka godzin.


Specjalnie do prania akrylu

Akryl może się rozciągać, więc w przypadku tego konkretnego materiału bardzo ważne jest, aby postępować zgodnie z instrukcjami prania w celu uniknięcia zniekształceń.


Syntetyczne włókna, z których składa się akryl, są bardzo wrażliwe na ciepło, dlatego zawsze należy unikać suszarek bębnowych, żelazek, kaloryferów i tym podobnych.

Jak wysuszyć sweter z dzianiny?

Pierwsza (i najważniejsza zasada) to: nie używaj suszarki. Zamiast tego wypróbuj to podejście:


1. Delikatnie wyciśnij wodę ze swetra

2. Połóż sweter na ręczniku

3. Zwiń ręcznik (razem ze swetrem)

4. W razie potrzeby naciśnij na ręcznik, depcząc go

5. Rozwiń sweter i połóż go na suchym ręczniku, aby ukończyć suszenie


Podobnie jak podczas prania swetrów, ważne jest, aby zachować ostrożność podczas ich suszenia. Dlatego zalecana jest powyższa metoda. Możesz także lekko naciągnąć dzianinę, gdy położysz ją do wyschnięcia, aby zachowała swój pierwotny kształt. A jeśli nie chcesz ryzykować, możesz użyć taśmy mierniczej, aby znaleźć odpowiedni kształt podczas suszenia dzianiny.


Może Cię kusić, aby powiesić bluzkę dzianinową do wyschnięcia, ale nie jest to dobry pomysł. Gdy dzianina jest mokra, jest również ciężka, więc istnieje ryzyko, że wieszak spowoduje wybrzuszenia i zmieni kształt odzieży, na przykład w ramionach. Dlatego zawsze upewnij się, że dzianina jest rozłożona na płasko podczas jej suszenia.


Jeśli sweter się skurczył

Wiele osób obawia się, że sweter skurczy się podczas prania. Może nie wytrzymał prania w pralce, może temperatura była zbyt wysoka, a może został włożony do suszarki. Na szczęście nie musisz wyrzucać swojego swetra, gdy dojdzie do takiej sytuacji. Istnieje sztuczka, którą możesz wypróbować, gdy Twój sweter nagle zmieni rozmiar.


1. Napełnij wannę lub wiadro letnią wodą i dodaj kilka łyżek szamponu dla dzieci lub odżywki do włosów

2. Szampon lub odżywkę nanieś na sweter i pozostaw ją do nasączenia przez 5-10 minut

3. Wyjmij sweter z wody i wyciśnij jej nadmiar – bez wykręcania

4. Połóż dzianinę na suchym ręczniku i delikatnie pociągnij materiał, aby uzyskać odpowiedni kształt i rozmiar

5. Pozostaw ubrania do wyschnięcia – najlepiej na suszarce, aby powietrze mogło pod nim cyrkulować

6. W razie potrzeby możesz powtórzyć proces, gdy dzianina jest sucha


Chociaż istnieje szansa, że możesz odzyskać kształt swojego swetra, jeśli się skurczy, nie warto podejmować ryzyka podczas jego prania. Zawsze pamiętaj, aby dbać o dzianinę i obchodzić się z nią ostrożnie podczas prania.


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: jak przedłużyć żywotność swoich ulubionych ubrań?