Przewodnik turystyczny: Wybierz odpowiednią odzież na wędrówki

Dla wielu z nas spacery bądź też wędrowanie po bezdrożach stanowi definicję czystego relaksu lub ekscytującej przygody – czy podpisujesz się pod tym stwierdzeniem? Często jest to idealna aktywność do zaplanowania wspólnie z rodziną, przyjaciółmi lub po prostu samodzielnego uprawiania. Niezależnie jednak od okoliczności, aby zapewnić sobie najlepsze warunki dla dobrego samopoczucia, należy zaopatrzyć się w odpowiedni strój do chodzenia.


Jaka odzież dobrze nadaje się na wędrówki piesze?

„Nie ma czegoś takiego jak zła pogoda. Jest tylko niewłaściwe ubranie”. Takie zdanie zapewne już kiedyś obiło ci się o uszy i być może coś jest tutaj na rzeczy. Jeśli dobierzesz odpowiednią odzież i obuwie, to, ogólnie rzecz biorąc, zapewnisz sobie lepsze wrażenia z wędrówki. Niezależnie od tego, czy szukasz stroju do chodzenia na lato, czy na zimę, istnieją pewne wymagania dotyczące odzieży wierzchniej. Ale jaka jest dobra damska odzież na wędrówki? Najważniejszą rzeczą jest to, aby, niezależnie od warunków pogodowych, było Ci w niej sucho i ciepło. Oznacza to również, że musisz być w stanie dostosować się do różnorodnych warunków pogodowych.


Pamiętaj o zasadzie 3-layer warstw

Pogoda nigdy nie daje nam 100% pewności, dlatego bardzo ważne jest, abyś miała możliwość dopasowania swojego stroju trekkingowego do różnych warunków pogodowych. Gdy jesteś w ruchu, Twoje ciało automatycznie się wychładza, jeśli noszone przez Ciebie ubranie jest wilgotne. Dzięki zasadzie 3-layer warstw możesz jednocześnie izolować ciało i zapewniać mu odpowiednie wietrzenie, aby w ten sposób uniknąć zimna i wilgoci.


 • Wewnętrzna warstwa odzieży nie powinna być zbyt gruba, tak aby ułatwiała odprowadzanie potu z dala od ciała. W tym celu wybierz wełnę lub materiał syntetyczny. Wełna szczególnie dobrze dostosowuje się do temperatury ciała i jest w stanie utrzymać ciepło nawet wtedy, gdy zmoknie.
 • Warstwa środkowa powinna być ciepła i oddychająca. Szczególnie odpowiednie do tego są wełniana kurtka lub polar, ponieważ utrzymują ciepłotę ciała, jednocześnie pozwalając mu oddychać.
 • Zewnętrzna warstwa odzieży musi chronić przed wiatrem, wodą i zimnem, dlatego powinna być ona zarówno wiatro-, jak i wodoszczelna. W tym celu można skorzystać z odpornych na działanie wiatru i wody kurtek typu softshell. Ewentualnie możesz też założyć na siebie zwykłą kurtkę przeciwdeszczową.

Znajdź sobie funkcjonalną kurtkę

Niezależnie od pory roku, ważne jest dysponowanie dobrą kurtką. Poza zapewnieniem ciału ciepła i suchości, idealna kurtka outdoorowa gwarantuje swobodę ruchów i oddychalność.


Latem wystarczyć może lekka kurtka chroniąca Cię przed lekkim wiatrem i słońcem. Jeśli jednak szukasz sprzętu do wędrówek na wiosnę lub jesień, to dobrym wyborem może okazać się kurtka softshell. Są one zarówno wiatro-, jak i wodoszczelne, a także pozwalają ciału oddychać. A zimą lub gdy temperatura naprawdę mocno spadnie, możesz też uzupełnić taki ubiór kurtką polarową.


Kiedy na zewnątrz jest mokro, to oczywiście najlepiej mieć na sobie kurtkę przeciwdeszczową. W takim wypadku dwie kwestie, na które należy zwrócić uwagę, to deklarowane przez producenta ciśnienie słupa wody oraz podklejane szwy. Parametr ciśnienie słupa wody powinien wynosić od 5 000 do 10 000 mm. Wartość taka oznaczać będzie, że Twoja kurtka wytrzyma zarówno lżejsze opady, jak i ulewne deszcze. Ważne jest również dopilnowanie, aby Twoja kurtka przeciwdeszczowa miała klejone szwy – rozwiązanie takie zapobiegnie przenikaniu wody w tych miejscach i zapewni suchość odzieży.


Więcej informacji na ten temat można znaleźć w naszym przewodniku dotyczącym wodoodporności i oddychalności odzieży.

Wybierz odpowiednią dla siebie bluzę

W trakcie ruchu szybko się rozgrzewasz. W celu uniknięcia zawilgocenia i wychłodzenia ciała, wybierz bluzę odprowadzającą wilgoć, która pozwoli Twojej skórze oddychać. W tym celu ponownie możemy polecić wełnę oraz materiały syntetyczne. Ich funkcjonalne właściwości pomagają zapewnić organizmowi najlepsze warunki podczas chodzenia. A kiedy zrobi się zimno, dobrym wyborem może być polar.

Praktyczne i przemyślane spodnie trekkingowe

Przed wybieraniem się na długi spacer lub wędrówkę, rozważ zaopatrzenie się w spodnie trekkingowe. Istnieje kilka rodzajów spodni do pieszych wędrówek. Wszystkie je łączy zastosowanie szczególnie funkcjonalnego materiału, zapewniającego wysoki poziom komfortu i oddychalności. Niektóre tego typu spodnie mają praktyczne kieszenie, idealnie mieszczące mniejsze przedmioty, jakich możesz potrzebować podczas chodzenia. Dostępne są również spodnie typu shell, nieprzepuszczające wiatru i wody, a także – podobnie jak spodnie trekkingowe – zapewniające dobrą wentylację. Dlatego właśnie możesz je nosić przy bardzo zróżnicowanych warunkach pogodowych.

Obuwie: Co warto wiedzieć

Jeśli wybierasz się na krótki spacer lub wędrówkę w niezbyt trudnym terenie, to zwykła para butów do chodzenia powinna wystarczyć. Z drugiej strony, jeśli wędrujesz z bagażem i w nieco trudniejszym terenie, to zdecydowanie rozważ buty trekkingowe. Zapewnią Ci one lepsze usztywnienie kostki, zmniejszając ryzyko skaleczenia bądź skręcenia stawu skokowego.


Po dobraniu odpowiedniego obuwia czas pomyśleć o skarpetkach. Jeśli masz na to wystarczająco dużo miejsca w butach, to dobrym pomysłem może być założenie pary cienkich, syntetycznych skarpet sportowych jako warstwy wewnętrznej oraz wełnianych skarpet jako warstwy zewnętrznej. Dwie warstwy skarpet ocierają się o siebie nawzajem, a nie o skórę, co pozwoli Ci zmniejszyć ryzyko pojawienia się odcisków i pęcherzy.


Co należy zabrać ze sobą na pieszą wycieczkę?

Jeśli wybierasz się na długą wycieczkę, to szczególnie ważna jest wiedza na temat tego, jakie rzeczy należy ze sobą zabrać. Nie chcesz mieć ani za mało, ani za dużo – pamiętaj, że wszystko, co weźmiesz, będziesz musiała nosić. Być może podane poniżej propozycje staną się punktem wyjścia do przygotowania Twojej osobistej listy rzeczy do spakowania. Dokładna zawartość będzie oczywiście różna, w zależności od pory roku:


 • Plecak turystyczny
 • Mapa i kompas
 • Komin na szyję
 • Rękawiczki
 • Plastry na pęcherze
 • Apteczka z artykułami pierwszej pomocy
 • Krem przeciwsłoneczny
 • Aerozol na komary
 • Okulary przeciwsłoneczne
 • Powerbank
 • Latarka czołówka
 • Scyzoryk
 • Jedzenie i picie
 • Plastikowa torba na odpady

5 dobrych rad, zanim wyruszysz w drogę

Oprócz zaopatrzenia się w odpowiednią odzież i dobrze zapakowany plecak, warto poznać i wziąć sobie do serca tych 5 porad:


 1. Pamiętaj o piciu wystarczającej ilości wody – a latem nawet więcej.
 2. Upewnij się, że masz ze sobą coś do jedzenia, aby móc w każdej chwili dostarczyć swojemu ciału paliwa.
 3. Zabierz ze sobą kilka plastrów na odciski, aby urazy nie uniemożliwiły ci chodzenia.
 4. Po powrocie z trasy sprawdź, czy nie przyniosłaś ze sobą na ciele kleszczy.
 5. Porozciągaj się po zakończeniu wędrówki i w trakcie niej, aby uniknąć zakwasów.

Życzymy Ci wspaniałej podróży na łono natury. I pamiętaj: Każda pogoda jest dobra, aby wyjść z domu!