Jak prać biustonosz

Jak prać biustonosz
Jak prać biustonosz

Dobry biustonosz to podstawa. Podtrzymuje piersi, zwiększa pewność siebie i może dać Ci poczucie, że jesteś kompletnie ubrana. Dlatego ważne jest, aby jak najlepiej dbać o swoje biustonosze.


Jeśli masz ulubiony biustonosz, prawdopodobnie często go nosisz. A jeśli często go nosisz, musisz go od czasu do czasu uprać. Ale jak to zrobić, aby potem nadawał do ponownego założenia?


Jak prać biustonosze?

Najlepszym sposobem prania biustonoszy jest pranie ręczne. Jeśli zdecydujesz się na pranie w pralce, musisz wiedzieć o kilku istotnych sprawach. Niezależnie od wybranego programu prania dobrze jest zwrócić uwagę na rodzaj detergentu.


Podczas prania biustonoszy nigdy nie należy używać zmiękczacza do tkanin, ponieważ może to źle wpłynąć na ich elastyczność. Mydło nie jest całkowicie zabronione, ale jeśli używasz detergentu, najlepiej wybrać taki, który jest jak najłagodniejszy – najlepszy będzie ten przeznaczony do prania tkanin delikatnych.


Przed wypraniem biustonosza na wszelki wypadek dobrze jest usunąć wszystkie wyjmowalne wkładki i akcesoria.

Jak ręcznie prać biustonosze?

Ręczne pranie biustonoszy to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie. Można to robić w wannie lub w zlewie, a potrzebne są tylko woda i mydło. Może się to wydawać bardziej wymagające niż po prostu wrzucenie ich do pralki, ale łatwo się do tego przyzwyczaić. Dzięki temu będziesz mogła dłużej cieszyć się swoim ulubionymi biustonoszami.


Pranie ręczne jest szczególnie zalecane w przypadku biustonoszy z fiszbinami. Pranie w pralce gorzej wpływa na te biustonosze, ponieważ występuje wtedy większe ryzyko połamania fiszbinów czy powstania dziur w materiale, a nawet uszkodzenia innych ubrań, które są w tym samym praniu.


Ręczne pranie biustonosza jest tak naprawdę bardzo proste. Po prostu namocz biustonosz w wodzie z odrobiną detergentu przeznaczonego do delikatnych ubrań, wypłucz go i rozwieś do wyschnięcia. Należy pamiętać o dwóch ważnych rzeczach. Po pierwsze: woda nie może być zbyt ciepła. Po drugie: biustonosz nie powinien być moczony zbyt długo, zwłaszcza jeśli wykonany jest z kolorowego materiału. Używaj letniej wody, ponieważ gorąca źle wpływa na elastyczność materiału, a zbyt długie moczenie biustonosza wiąże się z ryzykiem utraty kolorów.


Jeśli pierzesz biustonosze w pralce

Czasami ręczne pranie biustonoszy po prostu nie wchodzi w grę, a innym razem łatwiej jest wybrać prostszą opcję i pozwolić pralce wykonać za nas całą robotę. A może po prostu wolisz prać biustonosze w pralce – oczywiście nie jest to zabronione. Skraca to tylko okres ich użytkowania i jest bardziej ryzykowne.


1. Po pierwsze: musisz zapiąć wszystkie haftki. Jeśli jedna z nich o coś się zaczepi, może się to źle skończyć zarówno dla ubrań, jak i pralki.


2. Zalecamy także wkładanie staników do torby na pranie. Dzięki temu unikniesz wyżej opisanych problemów. Ponadto piorąc biustonosze w ten sposób obchodzisz się z nimi znacznie bardziej delikatnie.


3. Gdy już będziesz chciała rozpocząć pranie, powinnaś oczywiście postępować zgodnie z instrukcjami na metce. Ogólnie rzecz biorąc najlepiej jest używać delikatnego programu i nigdy nie prać biustonoszy w temperaturze wyższej niż 30 stopni. Wspomnieliśmy również o detergencie, który powinien być delikatny, a także o płynie do zmiękczania tkanin, którego w ogóle nie należy używać.

Jak często należy prać biustonosz?

Częstotliwość prania biustonoszy to osobisty wybór ale rzadko musi to być robione codzienne lub po każdym użyciu. Wręcz przeciwnie, pranie biustonosza może powodować jego zużycie, więc nie należy tego robić zbyt często.


Wiele osób kieruje się zasadą: biustonosz można założyć 3–4 razy, zanim będzie trzeba go wyprać. Oczywiście to Ty decydujesz, czy dotyczy to również Ciebie. Jeśli dużo się pocisz, konieczne może być wypranie go po co drugim użyciu – tak może być na przykład latem. Istnieją też oczywiście biustonosze sportowe, które należy prać po każdym założeniu.


Dobre rozwiązanie to posiadanie w szufladzie kilku biustonoszy i noszenie ich na zmianę. Dzięki temu zawsze masz jeden stanik do założenia, gdy trzeba wyprać drugi. Jednocześnie upłynie więcej czasu między kolejnymi praniami.


Jak suszyć biustonosze

Wyjaśnijmy sobie jedno: biustonoszy absolutnie nie wolno suszyć w suszarce bębnowej. Wysoka temperatura nie wpływa na nie zbyt dobrze. Wystarczy, że pozostawisz je do wyschnięcia na powietrzu.


Po wypraniu stanika – ręcznie lub w pralce – być może chcesz wykręcić go przed suszeniem, ale nigdy tego nie rób! Zamiast tego spróbuj delikatnie uformować biustonosz, aby wrócił do pierwotnego kształtu, zwłaszcza jeśli był prany w pralce i jest zniekształcony.


Jeśli chodzi o suszenie, najlepiej po prostu rozłożyć biustonosz do wyschnięcia. Połóż go miseczkami do góry na ręczniku lub czymś podobnym i pozostaw do wyschnięcia. To niezwykle proste i łatwe. Dzięki temu założysz swoje biustonosze jeszcze wiele razy.