Reflect

Celem firmy Zizzi jest wprowadzanie zmian, których potrzebuje nasza planeta. Każdy z nas może podejmować lepsze decyzje i robić więcej, ale tylko dzięki współpracy możemy dokonać naprawdę wielkich rzeczy.


Właśnie dlatego jako firma modowa – i jako Twój dostawca odzieży na każdą okazję – mamy obowiązek zapewnić lepsze opcje do wyboru. Chcemy w ten sposób umożliwić bardziej przemyślane zakupy odzieży.


Dla nas oznacza to kilka rzeczy. Przede wszystkim oznacza to, że chcemy tworzyć ubrania, które uwielbiasz nosić, a także o nie dbać.


Po drugie, będziemy oferować więcej ubrań wykonanych z materiałów, które są bardziej przyjazne dla środowiska i lepiej chronią naszą planetę. Więcej o tych materiałach dowiesz się tutaj.


Zarówno w sklepach stacjonarnych Zizzi, jak i online możesz znaleźć produkty marki „Reflect”, które są wykonane z bardziej przyjaznych materiałów.


Wykorzystane w nich zostały materiały, który w taki czy inny sposób są lepsze niż ich klasyczny odpowiednik.


Może to oznaczać, że do produkcji zużywa się mniej wody lub chemikaliów, emisja CO2 jest niższa, materiał nadaje się do recyklingu lub coś zupełnie innego.


Nie ma jeszcze materiału, który można by zaklasyfikować jako w 100% zrównoważony. Dlatego staramy się używać bardziej przyjaznych i trwalszych materiałów – i zachęcamy Cię do bardziej przemyślanych zakupów. Poniżej znajdziesz kryteria materiałowe, które kwalifikują produkt do otrzymania etykiety Reflect, a także ich zalety i wady.


Kontynuuj lekturę, aby móc dokonywać bardziej przemyślanych wyborów, jeśli chodzi o zakupy odzieży.

Bawełna organiczna

Bawełna organiczna jest uprawiana i produkowana bez użycia toksycznych chemikaliów, pestycydów i GMO (organizmów modyfikowanych genetycznie). Jest to korzystne dla bioróżnorodności, gruntów rolnych i wód gruntowych, a także dla zdrowia ludzi oraz łańcuchów wartości. Jednak bawełna organiczna nadal wymaga dużych ilości wody i ziemi. Więcej o bawełnie organicznej i etykiecie Reflect dowiesz się tutaj.


LENZING™ and ECOVERO

LENZING™ i ECOVERO™ to znaki towarowe Lenzing AG.LENZING™ ECOVERO™ Viscose to wiskoza firmy LENZING™. Drewno wykorzystywane do jej produkcji pochodzi z certyfikowanej, przyjaznej dla środowiska gospodarki leśnej. Do jej produkcji używane są wyłącznie ekologiczne i nietoksyczne rozpuszczalniki, a fabryki stosują specjalną metodę produkcji, dzięki czemu zużycie wody i emisja CO2 są o połowę mniejsze niż w przypadku konwencjonalnej wiskozy. Więcej o Lenzing, Ecovero i etykiecie Reflect dowiesz się tutaj.


TENCEL™ Lyocell (LENZING™)

TENCEL™ jest znakiem towarowym firmy Lenzing AG.

TENCEL™ Lyocell to włókno lyocell produkowane przez firmę LENZING™. Drewno wykorzystywane do produkcji TENCEL™ Lyocell pochodzi z certyfikowanej, przyjaznej dla środowiska gospodarki leśnej. Stosowane są wyłącznie organiczne i nietoksyczne rozpuszczalniki. Fabryki wykorzystują zamknięty system, który poddaje recyklingowi ponad 99% rozpuszczalników i wody wykorzystywanych w produkcji. Więcej o TENCEL™ i etykiecie Reflect dowiesz się tutaj.


Poliester z recyklingu

Poliester z recyklingu jest produkowany z przetworzonych plastikowych butelek, skrawków tkanin pochodzących z procesu produkcyjnego lub zużytych produktów poliestrowych. Poliester z recyklingu zmniejsza ilość odpadów z tworzyw sztucznych i tekstyliów, a w niektórych przypadkach przyczynia się do bardziej zamkniętego obiegu w branży modowej. Więcej o poliestrze z recyklingu i etykiecie Reflect dowiesz się tutaj.


Livaeco™ by Birla Cellulose™ Viscose

Wiskoza Livaeco firmy Birla Cellulose™ podobnie jak ECOVERO™ jest produkowana w lepszy i bardziej przyjazny dla środowiska sposób niż konwencjonalna wiskoza. Podstawowym materiałem w wiskozie jest drewno, a w przypadku tej wiskozy pochodzi ono z certyfikowanych, zrównoważonych lasów. Drewno jest przetwarzane na wióry i rozpuszczane w trakcie procesu chemicznego, a następnie przekształcane we włókno, które można utkać w tkaninę. Wiskoza Livaeco firmy Birla™ jest produkowana w procesie zamkniętej pętli, w którym woda i rozpuszczalniki są ponownie wykorzystywane. Prowadzi to do mniejszego zużycia wody i ograniczenia emisji CO2. Wiskozę Livaeco firmy Birla™ można śledzić przez cały proces produkcji za pomocą technologii blockchain, co zapewnia przejrzystość i wgląd w produkcję. Obecnie wiskoza nie może być poddawana recyklingowi. Dbaj więc o ubrania wykonane z wiskozy i naprawiaj je, jeśli się zniszczą.


Global Organic Textile Standard (GOTS)

GOTS to skrót od Global Organic Textile Standard (Globalny standard tekstyliów ekologicznych). Jest to główny międzynarodowy standard certyfikacji w zakresie tekstyliów organicznych. Certyfikat jest gwarancją, że bawełna była uprawiana, zbierana i hodowana bez użycia pestycydów, GMO i innych szkodliwych substancji. Chroni to zdrowie pracowników oraz jakość wody i gleby na terenach, na których uprawiana jest bawełna. GOTS odróżnia się od większości innych certyfikatów dla tekstyliów organicznych, ponieważ ma również wysokie wymagania dotyczące innych aspektów zrównoważonego rozwoju, takich jak odpowiedzialność społeczna w łańcuchu dostaw. Obejmuje to wypłacanie pracownikom płacy wystarczającej na utrzymanie, zakaz pracy dzieci i zapewnienie bezpiecznych warunków pracy. Każde ogniwo łańcucha dostaw jest raz w roku sprawdzane, aby mieć pewność, że nadal spełnia wysokie wymagania standardu GOTS.


Global Recycled Standard (GRS)

GRS to skrót od Global Recycled Standard (Globalny standard recyklingu) i jest to jeden z głównych standardów w zakresie tekstyliów pochodzących z recyklingu. Standard ten gwarantuje, że co najmniej 50% włókien znajdujących się w produkcie pochodzi z materiałów z recyklingu. Niezależne strony trzecie odwiedzają każde ogniwo łańcucha dostaw, aby mieć pewność, że materiały pierwotne i te pochodzące z recyklingu są oddzielone. Oprócz zapewnienia zawartości materiałów pochodzących z recyklingu standard GRS ma również wysokie wymagania społeczne i środowiskowe. Potencjalnie szkodliwe substancje nie mogą być stosowane w produktach zgodnych z GRS, a chemikalia są używane w sposób bezpieczny dla środowiska. Pracownicy muszą mieć zapewnione czyste i bezpieczne warunki pracy, bez dyskryminacji i pracy dzieci, która jest zakazana.