Przedłuż trwałość swoich ulubionych ubrań

Przedłuż trwałość swoich ulubionych ubrań

Kiedy dokonasz wspaniałego zakupu i znajdziesz ubranie, które chcesz zakładać wielokrotnie, dobrze jest zadbać o to, aby trwało tak długo, jak to możliwe.


Zachowaj szczególną ostrożność podczas prania i suszenia ubrań. Jeśli zadbasz o odzież w oparciu o materiał, z którego jest wykonana, istnieje większa szansa, że będziesz w stanie z niej korzystać przez długi czas.


Jak należy prać swoje ubrania?

Istnieje wiele czynników, które wpływają na pranie ubrań. Niektóre ubrania można prać w pralce, a inne tylko ręcznie. Zależy to przede wszystkim od materiału, z którego wykonana jest odzież, barwników w odzieży, a także wszelkich ozdób, guzików lub podobnych detali. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić podczas prania, jest przestrzeganie zalecanych instrukcji prania.


Przyjrzymy się bliżej różnym czynnikom i wyjaśnimy, co możesz zrobić przed, w trakcie i po praniu, aby jak najlepiej zadbać o ubrania.


Najlepsze warunki do delikatnego prania

Kiedy nadejdzie czas, aby wyprać ubrania, musisz pamiętać o kilku rzeczach. Szkoda byłoby, gdyby po wyjęciu ubrań z pralki okazało się, że są one zniszczone, ponieważ nie zostały poprawnie wyprane.


Zacznij od oceny, czy w ogóle konieczne jest pranie wszystkich twoich ubrań. Ubrania zużywają się za każdym razem, gdy są prane i zdecydowanie możliwe jest noszenie ubrań kilka razy bez konieczności ich prania. Jeśli możesz wyczyścić swoją odzież częściowo lub po prostu powiesić ją w celu wywietrzenia, możesz uchronić ją przed niepotrzebnym zużyciem, a także zmniejszyć wpływ na środowisko.


Sprawdź symbole dotyczące prania na ubraniu

Jeśli chcesz, aby odzież była bezpieczna podczas prania, musisz zapoznać się z instrukcjami dotyczącymi prania. Tutaj często można zobaczyć rząd symboli, które wskazują, jak wysoką temperaturę mogą wytrzymać ubrania, czy można je prać w pralce, jak delikatne musi być pranie i nie tylko.Istnieje wiele różnych symboli dotyczących prania i czyszczenia na sucho, a my zebraliśmy ich listę w naszym przewodniku po praniu, gdzie możesz dowiedzieć się więcej na temat każdego z nich.

Nigdy więcej plam

Rozlanie czegoś na ubrania lub poplamienie ich w inny sposób nigdy nie jest przyjemne. Jeśli dojdzie do wypadku, należy usunąć plamę przed wypraniem odzieży. Plamy są trudniejsze do usunięcia po pierwszym praniu, a jeśli nie znikną, wszyscy wiemy, gdzie skończy ta część garderoby. W końcu większość z nas nie chce nosić poplamionych ubrań.


Kiedy chcesz usunąć plamę, często możesz to zrobić, wykonując następujące trzy proste kroki:


1. Zacznij od natychmiastowego namoczenia ubrania.

2. Zastosuj odplamiacz, detergent, proszek lub płyn do mycia naczyń i pozostaw do namoczenia.

3. Pierz ubrania w normalny sposób, najlepiej w 40 stopniach, aby zwiększyć szansę, że plama zostanie usunięta.


Weź pod uwagę materiały

Ważne jest, aby przed praniem wziąć pod uwagę materiał, z którego wykonana jest Twoja odzież. Trwałość poszczególnych materiałów jest bardzo różna. Bawełna jest często łatwa do wyprania, więc nie musisz się martwić, że ją zniszczysz. Istnieje jednak wiele innych rodzajów materiałów, o których należy pamiętać. Poniżej dowiesz się więcej o najbardziej popularnych z nich.


Jedwab

Jedwab jest zarówno piękny, jak i delikatny, ale także trudny w utrzymaniu. Zasadniczo, jedwabną odzież należy prać jak najrzadziej. Czasami wystarczy poddać ją działaniu pary, aby usunąć wszelkie zapachy lub zagniecenia, ale jeśli wymaga prania, najlepiej zrobić to ręcznie. Jeśli zdecydujesz się na pranie w pralce, powinien to być jak najdelikatniejszy program w niskich temperaturach. Niezależnie od tego, czy pierzesz ręcznie, czy w pralce, należy użyć detergentu przeznaczonego specjalnie do jedwabiu.


Wełna

Podobnie jak jedwab, wełna jest również bardzo delikatnym materiałem, który nie toleruje zbyt częstego prania. Dlatego należy rozważyć, czy możesz odświeżyć swoją wełnianą odzież poprzez parowanie lub powieszenie jej w celu wywietrzenia zamiast prania. Jeśli pierzesz swoją wełnianą odzież, upewnij się, że robisz to w maksymalnej temperaturze 30 stopni w programie do prania wełny lub w programie do prania ręcznego. Pamiętaj również, aby zastosować detergent do wełny lub nie używać żadnego.


Dodatkową wskazówką dotyczącą dbania o wełnianą odzież i przedłużanie jej żywotności jest użycie grzebienia, aby delikatnie usunąć wszelkie kłaczki, które pojawiają się, gdy ubrania są używane. W ten sposób możesz nosić swoje ulubione swetry przez wiele sezonów.


Wiskoza

Jednym z najbardziej delikatnych materiałów jest wiskoza, która niesie ze sobą wysokie ryzyko kurczenia się lub utraty kształtu. Dlatego ważne jest, aby korzystać z programu prania ręcznego w pralce, aby wyprać swoje ubrania z wiskozy. Należy również prać swoje ubrania w tak zimnej wodzie, jak to możliwe – nigdy w temperaturze wyższej niż 40 stopni.


Dżins

Chociaż dżins jest bardzo wytrzymały, nie trzeba go zbyt często prać. Czasami wystarczy powiesić jeansy, gdy jesteś pod prysznicem, aby poddać je działaniu pary, lub powiesić na zewnątrz w celu przewietrzenia. Podczas prania spodni lub innej odzieży dżinsowej najlepiej jest prać ją w chłodniejszej temperaturze. Upewnij się również, że ubrania nie są zbyt mocno wirowane, aby jak najmniej się zużywały. Równie dobrym pomysłem jest pranie ich na lewą stronę, aby nie straciły koloru.

Zachowaj kolory

Kolorowe ubrania są niesamowite i mogą podkreślić Twoją osobowość. Dlatego szkoda byłoby, gdyby nie dało się nosić ich długo z powodu blaknięcia koloru.


Zanim wypierzesz swoje ulubione ubrania razem z innymi, dobrze jest wyprać je osobno lub w podobnych kolorach. Nadmiarowy barwnik może zafarbować inne ubrania przy pierwszym praniu.


Niektóre farbowane ubrania mogą stracić kolor w kontakcie z wodą. Zanim wrzucisz je do prania, możesz przetestować kolor, pocierając mokrym bawełnianym wacikiem część ubrania, która nie jest widoczna podczas noszenia. Może to być szew lub wnętrze kieszeni.

Jeśli dbasz o swoje ubrania przed, w trakcie i po praniu, w zasadzie nie ma ograniczeń co do tego, jak długo mogą one zachować trwałość.

Pranie odzieży w paski

Pranie odzieży w paski lub wielokolorowej może stanowić wyzwanie – z jakimi innymi kolorami należy ją prać? Należy założyć, że producent wziął pod uwagę, że barwniki muszą być określonej jakości, aby zapewnić, że barwniki w jednej części ubrania nie przenikną do innej.


Jeśli chcesz zachować bezpieczeństwo podczas prania odzieży w paski lub wzorzystej, zalecamy moczenie jej w occie przez godzinę przed pierwszym praniem. Pomaga to zachować kolory. Następnie możesz ją po raz pierwszy wyprać ręcznie lub osobno w pralce. Kiedy w przyszłości będziesz prać odzież, pierz ją z jasnymi kolorami.


Wybierz najlepszy rodzaj prania

To, czy ubrania powinny być prane ręcznie, czy też mogą być wirowane w pralce, zależy w dużej mierze od materiału i pralki. Jak wspomniano, niektóre materiały są bardzo delikatne, ale wiele nowszych pralek ma programy prania, które to uwzględniają i w takich przypadkach można prać ubrania w pralce.


Jeśli chcesz wyprać w pralce stanik lub delikatne ubrania, możesz użyć worka na pranie, aby uniknąć uszkodzenia ubrań. Oprócz ochrony ubrań worek na pranie może również pomóc Ci je obserwować i łatwo oddzielić od innych przedmiotów.


Wiemy, że ubrania, niezależnie od materiału, zużywają się za każdym razem, gdy są prane. Dlatego też, jeśli nie ma więcej niż kilka plam, spróbuj usunąć je ręcznie, zamiast wkładać wszystko do pralki.


Używaj odpowiednich temperatur

Jeśli możesz, obniż temperaturę podczas prania w pralce. Jest to dobre nie tylko dla twoich ubrań, ale także dla środowiska. Jeśli pierzesz tylko w temperaturze 30 stopni zamiast 40, zaoszczędzisz około 30% na zużyciu energii.


Niektórzy martwią się, że pranie w niskich temperaturach nie sprawi, że ubrania zostaną odpowiednio wyczyszczone, ale tak nie jest. Praktycznie wszystkie detergenty i proszki są przeznaczone do prania w temperaturze co najmniej 30 stopni, jednak jeśli pierzesz w temperaturze 15-20 stopni, pamiętaj, że potrzebne są specjalne detergenty do zimnej wody, aby zapewnić czystość ubrań.


Chociaż wiele ubrań można prać w 30-40 stopniach, niektóre powinny być prane w 60 lub 90 stopniach. Należą do nich: bielizna, pościel, ręczniki, ścierki do naczyń i tak dalej. Bakterie i roztocza znikną tylko wtedy, gdy będziesz prać w temperaturze co najmniej 60, a najlepiej 80 stopni.


Uważaj na detergenty i płyny zmiękczające do tkanin

To, czy pierzesz detergentem w płynie, czy w proszku, jest kwestią osobistych preferencji. Niezależnie od tego, co wybierzesz, ważne jest, aby postępować w oparciu o proporcje opisane na opakowaniu. Zależy to od twardości wody, ilości prania i stopnia zabrudzenia odzieży. W ten sposób możesz zdecydować, ile środka użyć. Pamiętaj jednak, że użycie większej ilości detergentu nie sprawi, że ubrania będą czystsze. Wręcz przeciwnie, ryzykujesz pozostawienie resztek mydła na ubraniach, gdy wyjmiesz je z pralki.


Różnica między detergentem w płynie a detergentem w proszku, poza stanem skupienia, polega na tym, że do tego w proszku często dodawany jest wybielacz. To sprawia, że jest to najlepszy wybór do prania białej odzieży. Podobnie możesz kupić płynny detergent, który jest specjalnie przeznaczony do prania czarnej odzieży.


Płyn do płukania tkanin jest kontrowersyjny. Zdecyduj, czy wolisz go używać czy z niego zrezygnować. Zaletą płynu do płukania tkanin jest to, że zmiękcza on ubrania, dodaje zapachu i usuwa elektryczność statyczną. Z drugiej strony, jeśli na przykład użyjesz płynu do płukania tkanin z odzieżą sportową, ryzykujesz utratę jej właściwości odprowadzania potu. Jednocześnie niektórzy uważają, że płyn do płukania tkanin jest niepotrzebny, ponieważ nie czyści ubrań, ale często zwiększa ryzyko alergii na substancje zapachowe.


Alternatywy dla detergentów i płynów do zmiękczania tkanin

Dla osób, które nie są zwolennikami detergentów w płynie lub proszku, istnieją alternatywy, które są przyjaźniejsze dla środowiska. Jednak opinie na temat tego, czy są tak skuteczne, jak klasyczne detergenty, są różne.


Obecnie popularną alternatywą dla detergentu są jagody piorące, orzechy piorące lub muszle piorące. W rzeczywistości są to po prostu różne nazwy tej samej ekologicznej alternatywy. Orzechy piorące pochodzą z drzewa Sapindus Mukorossi, a zastosowanie mają ich łupiny. Zawierają one substancję zwaną saponiną, która pieni się w kontakcie z wodą i dlatego powinna być w stanie czyścić odzież.


Kulki do prania lub jajka do prania to kolejna przyjazna dla środowiska alternatywa dla tradycyjnych detergentów. Kiedy pierzesz ubrania, wkładasz kulkę lub jajko do pralki wraz z nimi. Kulka lub jajko zawiera tak zwane tabletki piorące, które są sprasowanym proszkiem do prania. Kiedy ubrania są prane, tabletki uwalniają mydło. W tym samym czasie kulka lub jajko szoruje ubranie.


Jeśli chcesz zastąpić płyn do płukania tkanin, możesz użyć odrobinę białego octu. Może nie brzmi to zbyt imponująco, ale ubrania nie będą pachnieć octem, który podobno pomaga zachować kolor i zapobiegać zbieraniu się na odzieży osadu. Z drugiej strony wiele osób uważa, że nie warto używać octu, który nie daje takiego samego efektu jak płyn do płukania tkanin, a użycie niewłaściwego octu może być szkodliwe dla pralki. Postaraj się zrozumieć funkcje płynu do płukania tkanin i octu, zanim zdecydujesz się użyć jednego lub drugiego – lub być może pominąć oba.


Dobra pielęgnacja sprawia, że ubrania są trwałe

Dbanie o swoje ubrania plus size po wypraniu jest tak samo ważne, jak ich pranie. Na przykład, jeśli suszysz w suszarce bębnowej swoją ulubioną dzianinę, możesz mieć pewność, że nie będzie już na ciebie pasować. A jeśli wyprasujesz ładną koszulę w zbyt wysokiej temperaturze, również nie będzie już taka sama. Dlatego dobrze jest wiedzieć, jak obchodzić się ze świeżo wypranymi ubraniami, aby móc ich używać przez długi czas.


Unikaj błędów podczas suszenia

Niektóre ubrania można suszyć w suszarce bębnowej, ale suszenie bębnowe również powoduje ich zużycie, więc ryzykujesz zmniejszeniem ich trwałości. Odzież może również stracić kształt lub skurczyć się po kilku sesjach suszenia bębnowego.


Lepiej zarówno dla ubrań, jak i dla otoczenia, aby wyschły na powietrzu – w pomieszczeniu lub na zewnątrz. Możesz suszyć ubrania na zewnątrz przez cały rok. Zimą trwa to po prostu dłużej, ponieważ jest chłodniej, a słońce nie świeci tak często, jak latem. Z drugiej strony należy również pamiętać, że od słońca twoje ubrania mogą wyblaknąć, czego można uniknąć, wywracając je na lewą stronę.


Podczas suszenia na powietrzu pamiętaj, aby nie wieszać odzieży na wieszaku. Jeśli to zrobisz, ryzykujesz rozciągnięcie swoich ubrań i ich zniekształcenie – dotyczy to zwłaszcza mokrych swetrów. Zamiast tego połóż ubranie na płasko, na przykład na ręczniku i pozwól mu wyschnąć w ten sposób. Jeśli korzystasz z tej metody, pamiętaj, aby kilkakrotnie odwrócić ubranie, aby wyschło z obu stron.


Znajdź najlepszą technikę prasowania

Prasowanie ubrań to nie tylko układanie ubrań na desce do prasowania i przesuwanie po nich gorącym żelazkiem. Jeśli chcesz zadbać o swoje ubrania, należy podjąć pewne środki ostrożności, aby je jak najlepiej chronić.


Być może znasz to uczucie, gdy przez długi czas prasujesz jedno zagniecenie, które nie chce się wygładzić. Suche ubrania są trudniejsze do wyprasowania niż wilgotne ubrania. Dlatego możesz spryskać odzież odrobiną wody, aby to ułatwić. Możesz również zdecydować, aby po praniu nie suszyć ubrań do końca w celu ich wyprasowania, gdy są jeszcze wilgotne.


Kiedy prasujesz ubrania, odwróć je na lewą stronę. To jest najbardziej delikatne dla odzieży. Jeśli prasujesz na prawej stronie, na odzieży mogą pojawić się plamy lub może ona zmienić kolor, jeśli użyjesz zbyt wysokiej temperatury lub zbyt dużej ilości wody.


Jeśli preferujesz prasowanie okrężnymi ruchami, nie jesteś w tym osamotniona, ale w rzeczywistości nie jest to najbardziej optymalny sposób. Stosując okrężne ruchy, ryzykujesz rozciągnięcie ubrania i zmianę kształtu. Spróbuj zamiast tego prasować prostymi ruchami.


Jak długo ubrania zachowują trwałość?

Jeśli dbasz o swoje ubrania przed, w trakcie i po praniu, w zasadzie nie ma ograniczeń co do tego, jak długo mogą one zachować trwałość. Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby przedłużyć żywotność swojej odzieży, ale jeśli będziesz trzymać się tego, co jest napisane na metce, będziesz na dobrej drodze.