Niepisane zasady ślubne: w co się ubrać?

Niepisane zasady ślubne: w co się ubrać?

Dowiedz się, w co możesz się ubrać, a czego nie wolno Ci założyć na wesele

Jeśli istnieje jakaś uroczystość, którą uwielbiamy, to jest nią ślub. Wspaniała jest już sama myśl o spędzeniu całego dnia na świętowaniu zaślubin dwojga ludzi i dostąpienia uczestnictwa w ich wzajemnej miłości. Jest to dla nich wielki dzień, więc naturalnym jest, że chcesz się na niego odpowiednio ubrać.


Jeśli istnieje jakaś uroczystość, którą uwielbiamy, to jest nią ślub. Wspaniała jest już sama myśl o spędzeniu całego dnia na świętowaniu zaślubin dwojga ludzi i dostąpienia uczestnictwa w ich wzajemnej miłości. Jest to dla nich wielki dzień, więc naturalnym jest, że chcesz się na niego odpowiednio ubrać.


Szukanie drogi w gąszczu zasad

W przypadku klasycznego wesela, którego planowanie mogło zająć państwu młodym nawet wiele miesięcy, w dobrym tonie jest docenienie przez gości weselnych podjętego przez nich wysiłku oraz okazanie, że zależy im na wspólnym uczczeniu młodej pary i tego wielkiego dnia. Ale jak znaleźć odpowiednią sukienkę w rozmiarze plus size na wesele? Czy możesz ubrać się na wesele w czerń? Co w weselnym kontekście oznacza czerwona sukienka? Pomożemy Ci uzyskać odpowiedzi na te pytania.


W co powinnaś ubrać się na wesele?

Ogólna zasada głosi, że jako gość nie powinnaś próbować odwracać uwagi innych ludzi od młodej pary. Twój strój powinien być odświętny, ale obowiązują też niepisane zasady, jakich kolorów nie powinnaś nosić. Pomocne może się też okazać wzięcie pod uwagę pory roku oraz tego, jak długo potrwają uroczystości – wszystko po to, aby znaleźć strój wygodny do noszenia przez cały dzień.


Uważnie dobieraj kolory

Przyjrzyjmy się bliżej niektórym tradycjom dotyczącym kolorystyki, abyś uniknęła w ten sposób kupna sukienki, której nie będziesz mogła założyć na zbliżającą się uroczystość weselną. Nie wszystkie pary młode przykładają wagi do tych tradycji, więc dobrym pomysłem może być zapytanie ich, gdybyś miała jakieś wątpliwości co do tego, co możesz założyć.


Czy na wesele wolno Ci ubrać się na biało?

Krótka odpowiedź brzmi: nie. Niepisana zasada dotycząca koloru białego jest dosyć prosta – biała suknia jest zarezerwowana dla panny młodej i jako gość powinnaś unikać stroju w tym kolorze. Możliwość ubrania się na biało przysługuje wyłącznie Pannie Młodej, aby mogła ona poczuć się wyjątkowo.


Czy na wesele wolno Ci ubrać się na czarno?

Czarny jest na weselu kolorem zakazanym. W kontekście ślubu czerń kojarzy się ze smutkiem, co jest przeciwieństwem uczucia, jakie powinny przywodzić na myśl ślub oraz wesele. Jeśli więc, przykładowo, zdecydujesz się na założenie spódnicy w tym klasycznym kolorze, to powinnaś połączyć ją z górą w innym kolorze i vice versa – chodzi o to, żeby nie ubierać się całkiem na czarno.


Czy na wesele wolno Ci ubrać się na czerwono?

Możesz pomyśleć, że czerwień byłaby dobrym kolorem na romantyczną uroczystość, taką jak ślub, ale w praktyce lepiej jest jej unikać. Mawia się niekiedy, że czerwona sukienka sygnalizuje, że jesteś kochanką pana młodego lub też, że chcesz go uwieść. Mimo to coraz więcej gości weselnych akceptuje czerwień – jednak zawsze skonsultuj to z młodą parą, zanim pojawisz się na ich uroczystości w czerwonej sukience.


Unikaj ściągania na siebie uwagi

Gdy już wiesz, jakich kolorów należy unikać, jesteś na dobrej drodze do stworzenia udanej kreacji ślubnej. Jest jeszcze jedna ważna zasada, która mówi, że jako kobieta będąca tutaj na zaproszenie młodej pary, nie powinnaś próbować przyćmić swoim ubiorem sukni panny młodej ani ściągać na siebie zbyt dużej uwagi.


Oznacza to, że powinnaś unikać sukienek zbyt krótkich, przejrzystych, bardzo wydekoltowanych lub z mocnymi wycięciami. Trudno jest z całą pewnością stwierdzić, czy sukienka, o której myślisz nie jest zbyt wyzywająca, dlatego dobrym pomysłem może się okazać skonsultowanie swojego zamiaru z panną młodą. W końcu jest to święto jej i jej partnera.

Wskazówki dotyczące dobrego stroju na ślub i wesele

Mimo iż istnieje kilka tradycji i niepisanych zasad, jakie należy wziąć pod uwagę przy planowaniu kreacji na ślub, to i tak dostępnych pozostaje całkiem sporo opcji w tym zakresie.


Jeśli podsumować wszystkie tradycje i sprowadzić je do tego, co możesz nosić – bez skupiania się na tym, czego Ci nie wolno – to najlepiej będzie wybrać sukienkę w stonowanych kolorach kończącą się poniżej kolan i niezbyt krzykliwą.


Sukienka do tańca

Sukienki midi sięgają na ogół do kolan i dlatego świetnie spełniają regułę długości sukienki, gdy jesteś gościem na weselu. Sukienka midi zapewnia kobiecy, lekki i wspaniały wygląd, a co najlepsze, jej wygodna długość pozwala przetańczyć nawet i całą noc bez obaw o jej przydeptywanie. Sukienka midi to dobry pomysł, jeśli wybierasz się na letnie wesele, gdzie temperatury będą raczej wyższe, aniżeli niższe.

Długa sukienka zarówno na lato, jak i na zimę

Świetnym wyborem na wesele jest też sukienka maxi. Są one dostępne w niezliczonych kolorach i kształtach, a długość maxi nadaje im szczególnej elegancji. W ten sposób możesz być pięknie ubrana, jednocześnie nie przesadzając z efektownością. Spróbuj połączyć długą sukienkę z elegancką biżuterią i szpilkami lub stonuj swoją stylizację za pomocą płaskich sandałów i naturalnego makijażu.

Imprezowe kolory

Choć są pewne kolory, których powinnaś unikać, to jednak jest też wiele takich, które możesz nosić. Ślub to świetna okazja, aby założyć kolorową sukienkę – uważaj jedynie, aby nie ubrać się zbyt kolorowo, odwracając w ten sposób uwagę od panny młodej. Możesz zdecydować się na letni, kobiecy wygląd, na przykład przychodząc w niebieskiej sukience z koronką, kwiecistej lub różowej plisowanej.

Bielizna modelująca z naciskiem na szczegóły sylwetki

Gdy już znajdziesz idealną sukienkę, to możesz też chcieć dobrać do niej odpowiednią bieliznę modelującą. Pozwala ona uzyskać piękną sylwetkę i jest idealna do noszenia pod sukienką bez rezygnowania z komfortu. A dzięki sukience z bielizną modelującą lub parze szortów modelujących Twoja wspaniała sukienka będzie prezentować się perfekcyjnie.

Alternatywy dla sukienki

Jeśli długie sukienki nie są z Twojej bajki, możesz oczywiście założyć parę stylowych spodni garniturowych i dobrać do tego ładny top lub klasyczną koszulę. Możesz też zamienić spodnie na spódnicę lub wskoczyć w jakiś fajny kombinezon.

Pora roku i komfort

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na sukienkę, garnitur, czy też coś innego, dobrze jest zawsze pamiętać o porze roku. Jeśli jest to ślub i wesele planowane na lato, to dobrym pomysłem może być kreacja z lżejszych materiałów, natomiast wesele zimowe prosi się o coś cieplejszego


I na koniec pamiętaj, że wesele może trwać wiele godzin, więc dobrym pomysłem jest zdecydowanie się na założenie stroju wygodnego do noszenia przez długi czas.


Najlepszy krój

Niezależnie od tego, czy wybierzesz sukienkę długą, kolorową, czy też jakikolwiek inny rodzaj kreacji wieczorowej, zawsze warto zwrócić uwagę na jej krój. W zależności od typu sylwetki, jaki reprezentujesz, istnieją różne kroje, które najlepiej dopasują się do Twojego ciała.


Ostatni szlif dzięki dodatkom

Po skompletowaniu stroju możesz pomyśleć o dobraniu odpowiednich dodatków, które postawią kropkę nad „i” w Twojej kreacji.


Przykładowo, jeśli wybrałaś sukienkę w neutralnym kolorze, możesz założyć do niej parę kolorowych szpilek, a jeżeli uważasz, że strojowi brakuje jakiegoś drobiazgu, to biżuteria lub akcesoria do włosów zawsze mogą go urozmaicić.


Stylowa fryzura i wspaniały makijaż również mogą uzupełnić każdy wygląd, a jeśli masz na to ochotę, możesz zdecydować się na barwny makijaż imprezowy.


Baw się dobrze!