Odzież ekologiczna: na co zwrócić uwagę?

Odzież ekologiczna: na co zwrócić uwagę?

Prawdopodobnie wiesz coś o żywności ekologicznej, ale co z ekologiczną odzieżą? Jeśli decydujesz się na żywność ekologiczną, aby lepiej zadbać o swój organizm, możesz również wybrać ekologiczne ubrania, aby zacząć dbać o zewnętrzną część swojego ciała.


Świetnym pomysłem jest wybór odzieży ekologicznej, zarówno tej noszonej bezpośrednio na ciele, jak i ubrań, które często zakładasz. Może to być na przykład bielizna nocna, bielizna lub po prostu ulubiona bluzka.


Czym jest odzież ekologiczna?

Generalnie, odzież organiczna jest definiowana jako odzież produkowana z organicznych materiałów naturalnych (takich jak bawełna i wełna organiczna) bez użycia pestycydów, nawozów i modyfikacji genetycznych. Nie ma żadnych wymagań dotyczących ich późniejszej produkcji, ale jeśli kupujesz ubrania ekologiczne, możesz mieć pewność, że kryteria dotyczące naturalnych materiałów użytych do wytworzenia odzieży zostały spełnione.

Znaj certyfikaty swojej odzieży

Chociaż produkuje się wiele ekologicznych ubrań, niekoniecznie zawsze są one przyjazne dla środowiska. Odzież zawierająca bawełnę organiczną jest mniej szkodliwa dla środowiska, ale jeśli chcesz zrobić krok dalej i kupić trwałe ubrania, które są nie tylko ekologiczne, ale także przyjazne dla środowiska, jest kilka etykiet, na które należy zwrócić uwagę.


Uzyskanie certyfikatu dla każdego elementu garderoby może być kosztowne i czasochłonne, dlatego może się okazać, że niektóre firmy nie mają certyfikatu na swoją ekologiczną odzież dla kobiet. Może się tak zdarzyć, nawet jeśli firma ta spełnia wymagania dla, powiedzmy, ekologicznej odzieży. W takich przypadkach może to być określone w opisie produktu lub instrukcji prania. Jeśli jednak nie chcesz ryzykować, to zawsze decyduj się na ubrania z oficjalnymi certyfikatami.


GOTS

Jeśli chodzi o odzież ekologiczną, najlepszym certyfikatem, jaki możesz znaleźć, jest GOTS (Global Organic Textile Standard). Certyfikat GOTS oprócz gwarancji, że co najmniej 70% włókien jest pochodzenia organicznego, stawia to również wymagania dotyczące substancji chemicznych, środowiska i odpowiedzialności społecznej.


GOTS to certyfikacja, która stawia najwyższe wymagania zarówno w zakresie odpowiedzialności środowiskowej, jak i społecznej. Ponadto jest to globalna certyfikacja, która jest ważna bez względu na granice państwowe. Oznacza to, że możesz na przykład łatwo kupić ekologiczną sukienkę w swojej okolicy i nadal mieć pewność, że wymagania są spełnione, nawet jeśli sukienka została wyprodukowana poza granicami kraju.


EU Ecolabel

EU Ecolabel jest używany na rynku europejskim jako zapewnienie o wysokich standardach spełnianych przez przyjazne dla środowiska produkty. Ecolabel obejmuje całą drogę produktu od wytworzenia do użytkowania i stawia wymagania dotyczące surowców, chemikaliów i ogólnego wpływu na środowisko. EU Ecolabel świadczy o wysokim poziomie świadomości ekologicznej, dlatego możesz bezpiecznie kupować produkty z tym certyfikatem.


OEKO-TEX

Chociaż nazwa może to sugerować, certyfikat OEKO-TEX nie ma nic wspólnego z ekologią. Z drugiej strony ubrania, które mają ten certyfikat, zostały przetestowane pod kątem szerokiej gamy chemikaliów, które mogą być szkodliwe, alergenne lub rakotwórcze. Nie ma wymagań dotyczących rzeczywistej produkcji tych ubrań, ale gwarantuje on, że odzież nie zawiera wybranych chemikaliów powyżej pewnego limitu.

Dlaczego odzież ekologiczna?

Kupując ekologiczne ubrania, przede wszystkim lepiej dbasz zarówno o siebie, jak i o środowisko. Chronisz swoje ciało przed szkodliwymi chemikaliami i powodujesz znacznie mniejsze zanieczyszczenie środowiska. Ponadto jakość ekologicznej odzieży jest często lepsza, ponieważ między innymi ma ona bardziej miękkie i mocniejsze włókna, większą chłonność i mniejszą skłonność do kłaczenia się.


Kupując ubrania ekologiczne, lepiej dbasz zarówno o siebie, jak i o środowisko.


Zwróć uwagę na nasz certyfikat Reflect

W Zizzi oczywiście staramy się dbać zarówno o siebie nawzajem, jak i o nasze środowisko. Dlatego znajdziesz u nas więcej produktów, które biorą to pod uwagę – nazywamy to koncepcją Reflect. To Twój przewodnik w dokonywaniu bardziej przemyślanych wyborów podczas zakupów u nas.


Możesz rozpoznać te produkty po ich certyfikacie Reflect. Produkty z tym certyfikatem zawierają przynajmniej, a często więcej niż, 50% bawełny organicznej, 30% poliestru z recyklingu, 50% wiskozy LENZING™ ECOVERO™ lub 50% Lenzing TENCEL™.


Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, w jaki sposób Zizzi może przyczynić się do zmian, które przynoszą korzyści światu, odwiedź naszą stronę Reflect.