Zimowe pływanie: Jak zacząć

Zimowe pływanie: Jak zacząć

Czy Ty też należysz do grona zastanawiających się, czy zimowe pływanie jest dla Ciebie? A może nawet odrzuciłaś ten pomysł i stwierdziłaś, że to nie dla Ciebie. Zanim jednak całkowicie wykluczysz ten pomysł, to przeczytaj więcej o korzyściach płynących z tego i skorzystaj z naszych porad dotyczących zimowego pływania.


Nie ma wątpliwości, że w ostatnich latach zimowe pływanie stało się coraz bardziej popularne i coraz więcej osób zdobywa się na odwagę, aby spróbować tej zimnej przygody. Chociaż zdjęcie warstw zimowej odzieży i wejście do lodowatej zimowej wody może samo w sobie być zniechęcającym zadaniem, należy pamiętać, że pływanie zimą przynosi wiele korzyści, zarówno dla ciała, jak i umysłu. Poniżej podsumujemy, jakie ma zalety i, co najważniejsze, podamy kluczowe fakty na temat zimowego pływania.Dlaczego zimowe pływanie jest zdrowe?

Wskoczenie do lodowatej wody przyniesie wiele korzyści Twojemu zdrowiu. Badania pokazują, że zimowi pływacy mają mniej dni chorobowych niż inni oraz ogólnie czują się zdrowsi. Oczywiście może być trudno stwierdzić, czy zimą pływają najzdrowsi ludzie, czy to właśnie zimowe pływanie sprawia, że są zdrowsi. Istnieje jednak kilka przyczyn, dlaczego zimowe pływanie jest zdrowe.


Jak zimowe pływanie wpływa na Twoje ciało?

Kiedy wystawiasz swoje ciało na działanie zimnej wody, niskie temperatury aktywują Twój układ odpornościowy. W rezultacie wzrasta poziom adrenaliny, co ostatecznie może pomóc Twojemu ciału chronić się przed różnymi infekcjami. Co więcej, skok do zimnej wody może również pomóc w zapobieganiu cukrzycy typu 2 i na dłuższą metę może wzmocnić serce. I masz już zatem kilka dobrych powodów, aby zostać zimową pływaczką.A pływanie w zimie nie tylko daje nam korzyści dla zdrowia. Po wskoczeniu do zimnej wody Twoje ciało uwalnia endorfiny, które mają pozytywny wpływ na Twój nastrój i stan psychiczny. W tym sensie pływanie zimą daje Tobie dobrą energię, a wielu zimowych pływaków opisuje je jako źródło szczęścia i dobrego samopoczucia.


W dzisiejszych czasach często musimy być w wielu miejscach naraz i zawsze mamy przy sobie telefon. Kiedy pływasz zimą, musisz być obecna tu i teraz, a przebywanie na łonie natury i doświadczanie jej może działać na nas jak lekarstwo. Wszystkie zmysły są wybudzone, co daje miłe poczucie spokoju i obecności. Stawia to słowo „zdrowie” w zupełnie nowym świetle, mówi Pia Fosnæs, trenerka osobista.

Zimowe pływanie daje dobrą energię i niezrównane poczucie dobrego samopoczucia.
Pia Fosnæs
Trenerka osobista

Pierwsze kroki w zimowym pływaniu

Istnieje wiele podejść do zimowego pływania. Zasadniczo możesz zacząć w dowolnym momencie, ale oficjalny sezon trwa od października do kwietnia. Jeśli jest to Twój pierwszy sezon zimowego pływania, zaleca się rozpoczęcie już w sierpniu lub we wrześniu, aby Twoje ciało mogło się powoli przyzwyczaić do niższych temperatur.


Jesteś początkująca?

Jako początkująca możesz chcieć dołączyć do klubu. Tutaj możesz bezpiecznie spróbować zimowego pływania i poznać innych ludzi, którzy próbowali tego wcześniej i mogą Ci pomóc na Twojej drodze. Na początku radzenie sobie z niskimi temperaturami może wydawać się trudne, ale dobrą wskazówką jest unikanie stania w miejscu i zanurzania wyłącznie stóp. Kiedy już jesteś nad wodą, to chodzi o to, aby się szybko w niej zanurzyć – to tak łatwe, jak to brzmi.


Jak długo powinnaś przebywać w wodzie?

A więc jak długo należy pozostać w wodzie, jak się już w niej zanurzysz? Zimowe pływanie na ogół nie jest długie, a pierwszych kilka razy powinnaś trzymać się krótkich zanurzeń, trwających 5–10 sekund. Następnie możesz stopniowo wydłużać ten czas. Bardziej doświadczeni pływacy pozostają w wodzie do 40 sekund, ale tak naprawdę organizm nie potrzebuje niczego więcej, niż wejście i wyjście z wody.Bądź dobrze przygotowana

Zanim naprawdę wejdziesz do wody, dobrym pomysłem jest przygotowanie swojego ubrania do zimowego pływania. To nie tak, że zimowe pływanie wymaga dużo sprzętu. Na początek możesz nie potrzebować niczego prócz stroju kąpielowego i ręcznika. Jeśli okaże się, że w głębi serca jesteś zimową pływaczką, możesz dodać kilka rzeczy dla własnego komfortu na dłuższą metę.


Akcesoria do zimowego pływania

Prawdopodobnie okaże się, że szczególnie przydatne będzie obuwie kąpielowe, izolujące stopy od niskich temperatur, zarówno przed, jak i po kąpieli. Podczas samego pływania możesz potrzebować czapki, szczególnie w zimniejszych miesiącach. Dzięki niej nie stracisz zbyt dużo ciepła poprzez głowę.


Ogrzej się dzięki szlafrokowi

Po wyjściu z wody będziesz zimna i mokra, dlatego ważne jest, aby szybko coś na siebie nałożyć. Szlafrok jest łatwy do założenia, a jednocześnie pozwala na wygodne przechowywanie przedmiotów w poręcznych przednich kieszeniach.

10 wskazówek dotyczących zimowego pływania

Po tym jak omówiliśmy już wiele korzyści płynących z zimowych kąpieli i jak najlepiej zacząć, to powinniśmy porozmawiać o tym, na co naprawdę musisz zwrócić uwagę, skacząc do lodowatej wody. Aby zapewnić Ci jak najlepszy start, przedstawiamy 10 wskazówek dotyczących pływania w zimie:


  1. Nigdy nie pływaj samotnie. Pewnie jest to oczywiste, ale pamiętaj, aby nie pływać samotnie, ponieważ Twoje ciało może gwałtownie zareagować na zimną wodę.
  2. Wejdź tylko po pępek.
  3. Pływaj tylko w miejscach dozwolonych.
  4. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące swojego zdrowia, skonsultuj się z lekarzem.
  5. Poruszaj się powoli, ponieważ molo i stopnie mogą być śliskie.
  6. Nigdy nie wskakuj na główkę do lodowatej wody.
  7. Rozgrzej swoje ciało przed wejściem do wody.
  8. Skoncentruj się na oddychaniu i oddychaj głęboko przeponą podczas wchodzenia do wody, aby w miarę możliwości uniknąć chwilowej duszności.
  9. Nigdy nie kąp się pod wpływem alkoholu lub narkotyków.
  10. Po pływaniu załóż ciepłe ubranie i, jeśli to możliwe, wypij coś gorącego.

Wreszcie, ze względu na szok termiczny organizmu, nie zaleca się zimowego pływania w czasie ciąży. Chociaż nie ma dowodów na to, że jest to niebezpieczne, jednak zaleca się poczekać aż po porodzie.Uderzenie zimnem i czas spędzony na łonie natury są jednak dobre dla większości ludzi, życzymy zatem miłej kąpieli w głębokim błękicie!